S modrým slonem o školní šikaně

Co je to šikana?

Slovo šikana se dnes hodně používá, ale spousta lidí ani neví, co přesně znamená. Třeba si myslí, že o šikaně mluvíme, když jeden žák druhému schová aktovku, zasukuje tkaničky u bot v šatně, posmívá se mu, bouchne ho pěstí, nebo kopne nohou. To se ve školách stává, ale když se to děje pokaždé někomu jinému, tak to jsou jen obyčejné školní lumpárny. O šikaně mluvíme až tehdy, když se takové věci stávají často jednomu žákovi.

Kdo je nejčastěji obětí šikany?

Bývá to ten, kdo se nějak odlišuje od ostatních, třeba je malý, jinak vypadá, nebo koktá, neobléká se jako ostatní spolužáci, také může mít horší věci. Když si pak na něho začne někdo silnější dovolovat, tak se nebrání, protože to neumí, nebo se bojí, že by ho nepřepral. Ale když se nebrání, tak to bývá čím dál tím horší, protože často se přidají i další a hned má ze života peklo. Pak se bojí jít i do školy a o přestávce se někdy dokonce schovává na záchodě, ale nikomu nic neřekne, protože slyší různé vyhrůžky a má strach. Hned to nemusí být až tak zlé, ale časem se to může stát ještě horším.

Jak zabránit šikaně?

Šikana je tedy ubližování slabšímu a to není žádné hrdinství, ale pěkná zbabělost a ubohost. Ti co šikanují jsou zbabělci a ubožáci a proto si nezaslouží, aby se k nim někdo choval kamarádsky a pomáhal jim tím, že bude mlčet. Žalobníčci nejsou ve škole oblíbení, ale toto je něco úplně jiného, je správné se šikanovaného zastat a když to nepomůže, nebo nejde, tak upozornit některého z učitelů. Je tu však i jiná možnost, můžete jednoduše poslat zprávu do této schránky SOS.